پازل

بازی پازل؛ راهی برای حفظ آرامش و افزایش هوش

پازل یا جورچین یکی از سرگرم‌کننده‌ترین بازی‌های فکری است که در هر سن و سالی قابل انجام است. تنوع بالای این بازی و جذابیت آن باعث می‌شود که در همه سنین از کودکان تا بزرگسالان این بازی به یکی از محبوب‌ترین سرگرمی‌ها تبدیل شود. البته این بازی معمایی صرفا یک سرگرمی برای اوقات فراغت نیست و حتی در بهبود اعصاب، حفظ آرامش، افزایش تمرکز و... هم نقش دارد. پازل به عنوان یک بازی جذاب در کنار سرگرمی و تفریح، به تقویت مهارت‌های ذهنی کودکان هم کمک می‌کند.

 

چگونه پازل به ایجاد حس آرامش کمک می‌کند؟

جور کردن قطعات مختلف در کنار یکدیگر و در نهایت ساخت شکلی مشخص با این قطعات برای همه افراد جذابیت دارد. البته چنین کاری بدون صبر و حوصله امکان‌پذیر نیست و زمانی که صبر افراد بیشتر می‌شود، احساس آرامش هم در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل به عنوان یکی از اصلی‌ترین مزایای پازل می‌توان به کسب حس آرامش اشاره کرد. حس آرامش از طریق حل کردن پازل، به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که بعضی از آن‌ها در ادامه توضیح داده شده‌اند.

پازل هزارتکه به افزایش خلاقیت چه کمکی می‌کند؟

یکی از انواع پرطرفدار و پرفروش جورچین‌ها، پازل هزارتکه است. تمام فواید انجام این سرگرمی و حل جورچین در زمان حل پازل هزارتکه چند برابر می‌شود. حل پازل هزارتکه نیاز به تمرکز و دقت بیشتری دارد، در نتیجه ارتباط بین سلول‌های مغزی بیشتر می‌شود. با بهبود عملکرد مغز، تمام توانایی‌هایی که به آن وابسته هستند هم بهبود پیدا می‌کنند. خلاقیت یکی از مهارت‌ها و توانایی‌های ذهنی است که پازل هزارتکه نقش زیادی در تقویت آن دارد.

 

تقویت قوه تشخیص حس بینایی

یکی از موثرترین حواس پنج‌گانه در تقویت خلاقیت، حس بینایی است. تماشا کردن محیط دقت دقیق به اطراف باعث می‌شود که ایده‌های خلاقانه بیشتری در ذهن ایجاد ‌شود. انجام بازی‌هایی مانند بازی های فکری و جورچین به خصوص از نوع پازل هزارتکه به دلیل داشتن قطعات زیاد تاثیر زیادی در تقویت حس بینایی دارد. بدون تماشای دقیق قطعات امکان تشخیص درست محل و چیدن صحیح آن‌ها کنار هم وجود ندارد. افرادی که انجام این بازی را از سنین کودکی شروع می‌کنند، معمولا ذهن خلاق‌تری نسبت به سایرین دارند.

افزایش قدرت تجسم

تجسم یا تصویرسازی از طریق ذهن یکی دیگر از مسائلی است که در افزایش خلاقیت موثر است. حل کردن پازل هزارتکه به دلیل ویژگی‌‌های خود تاثیر زیادی در تقویت قدرت تجسم و به دنبال آن افزایش خلاقیت دارد. برای اینکه هر قطعه به درستی در جای خود قرار گیرد، فرد ابتدا باید تصویری که بعد از گذاشتن قطعه ایجاد می‌شود را تجسم کند.

 

تحریک حس کنجکاوی

یکی دیگر از مسائلی که باعث افزایش خلاقیت می‌شود، تحریک حس کنجکاوی است. افرادی که ذهن کنجکاوتری دارند به اطراف و پدیده‌ها بهتر دقت می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که ایده‌های خلاقانه زودتر و راحت‌تر در ذهن آن‌ها شکل بگیرد. بازی‌های فکری پیچیده مانند پازل نقش زیادی در تحریک حس کنجکاوی دارند. با پیدا کردن محل هر قطعه، فرد برای پیدا کردن قطعه بعدی و ساخت شکل نهایی کنجکاوتر می‌شود و در نتیجه مهارت خلاقیت هم در او افزایش پیدا می‌کند.

 

فعال بودن مغز

فعال بودن سلول‌های مغزی و ارتباط مناسب بین آن‌ها از دیگر نکاتی است که در خلاقیت موثر است. مغز مانند یک سیستم کامپیوتری است که سلول‌ها اجزای آن را تشکیل می‌دهند. بهبود عملکرد این سیستم به سلامت اجزا بستگی دارد و سلول‌ها زمانی بهترین عملکرد را دارند که فعال باشند. بیشترین فعالیت سلول‌های مغز زمان انجام بازی‌های فکری مانند جورچین است و با فعالیت مغز خلاقیت هم افزایش پیدا می‌کند.

چیدن پازل یکی از راه‌های افزایش قدرت تمرکز کودکان

تمرکز یک توانایی مهم است که اگر در کودکی برای ایجاد آن تلاش نشود، باعث بروز مشکلات زیادی در بزرگسالی می‌شود. بیشتر فعالیت‌ها در سنین بالاتر نیاز به این توانایی دارند. درس خواندن، بیشتر مشاغل، محاسبات مالی، توانایی حل مسئله و مشکلات زندگی و... همگی نیاز به قدرت تمرکز دارند. تقویت این توانایی در کودکی از طریق بازی‌های فکری به سادگی امکان‌پذیر است. بازی‌های مختلفی در افزایش قدرت تمرکز کودکان موثر هستند که در این میان تاثیر جورچین بیشتر از تمام بازی‌هاست.

این بازی به روش‌های زیر در تقویت این حس در کودکان تاثیرگذار است:

 • حل این بازی نیاز به آرامش دارد و قدرت تمرکز ارتباط مستقیم با آرامش دارد
 • ارتباط بین چشم برای پیدا کردن قطعه و دست برای گذاشتن آن وابسته به تمرکز است
 • دقت به قطعات برای پیدا کردن جای آن‌ها، قدرت تمرکز را افزایش می‌دهد
 • فعال بودن مغز در زمان انجام این بازی، تاثیر زیادی در افزایش قدرت تمرکز کودک دارد
 • در زمان انجام این بازی کودک مدت زیادی به محیط بازی توجه می‌کند و توجه زیاد رابطه مستقیم با تمرکز دارد
 • جای دادن درست قطعات موجب کاهش حواس‌پرتی و افزایش تمرکز در کودک می‌شود

افزایش قدرت تصمیم‌گیری و کسب آرامش با چیدن پازل هزارتکه

یکی دیگر از مزایای بازی‌های فکری مانند جورچین به خصوص از نوع پازل هزارتکه و پازل فلزی افزایش قدرت تصمیم‌گیری است. در طول انجام این بازی فرد دائما در حال تصمیم‌گیری است که کدام قطعه باید انتخاب شود و جای درست آن کجاست. البته بدون داشتن صبر و آرامش تصمیم‌گیری به درستی انجام نمی‌شود و همان‌طور که گفته شد در زمان انجام این بازی‌ها بیشترین آرامش را دارد.

 

افزایش قدرت تصمیم‌گیری با فعالیت نیمکره‌های مغز

انجام این بازی و حل کردن جورچین نیاز به فعالیت هر دو نیمکره مغز دارد. نیمکره چپ مغز مربوط به تفکر، تحلیل و تفکر منطقی است و نیمکره راست مربوط به تجسم و خلاقیت است. برای حل کردن جورچین همزمان باید تصویر نهایی را تجسم کرد و به انتخاب قطعه مناسب فکر کرد که هردو در تصمیم‌گیری نقش زیادی دارند.

مهم‌ترین نکات برای خرید پازل

خرید پازل با توجه به انواع مختلف این بازی کار ساده‌ای نیست. هرچند تمام انواع این بازی مزایای گفته شده را دارند اما باز هم آشنایی با نکات مهم خرید برای تهیه مناسب‌ترین نوع آن الزامی است. نکات زیر مهم‌ترین مواردی هستند که در نظر گرفتن آن‌ها به خرید بهترین نوع جورچین کمک می‌کند.

محدوده سنی

اولین نکته‌ای که در خرید پازل باید به آن توجه کرد، محدوده سنی این بازی است. رنج سنی بازی در مشخص کردن درجه سختی آن هم موثر است. بهترین راهنمای انتخاب این بازی براساس سن و درجه سختی به شرح زیر می‌باشد:

 • درجه سنی زیر 3 سال، جورچین 2-20 تکه
 • درجه سنی 3-4 سال، 30 تکه
 • درجه سنی 5 سال، 100 تکه
 • درجه سنی 7 سال، 200 تکه
 • درجه سنی 9 سال، 300 تکه
 • درجه سنی 12 سال، 500 تکه
 • درجه سنی 12 سال به بالا، 1000 تکه و بیشتر

گروه سنی علاوه بر تعیین سختی بازی، نوع آن را هم مشخص می‌کند. به عنوان مثال جورچین‌هایی که برای کودکان زیر 3 سال ساخته می‌شوند علاوه بر سادگی، قطعات بزرگ‌تری هم دارند که خطر بلعیدن توسط کودک را کاهش می‌دهد.

یک بازی موثر برای افزایش سلامت ذهن شما

هرچند پازل به عنوان یک بازی شناخته می‌شود اما تاثیر آن در سلامتی، به خصوص سلامت روح بسیار زیاد است. بهبود عملکرد سلول‌های مغز، بهبود حافظه، تقویت تمرکز کودکان، افزایش حس آرامش ، افزایش و بررسی هوش در انسان و... بعضی از مزایای این بازی هستند. با خرید بهترین نوع این بازی با توجه به سن و شرایط کودک از سنین پایین می‌توان به ایجاد شرایط بهتر ذهنی و روحی در بزرگسالی کمک کرد. 

تا
تومان
از
تومان
 • مشاهده بر اساس :