لگو

بازی آشنایی به نام لگو

نام LEGO مخفف دوکلمه دانمارکی "Leg Godt" به معنی خوب بازی‌کردن است. این کارخانه در سال 1932 در دانمارک تاسیس شد و اکنون صاحب بزرگ‌ترین کارخانه اسباب‌بازی دنیا است. محصول برجسته این کارخانه، قطعات پلاستیکی در رنگ‌های مختلف است که با پیچ و مهره‌ها و یا برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها به متصل می‌شوند. شهرت محصولات این برند تا حدی است که محصولات مشابه در برندهای دیگر را نیز با همین نام می‌شناسیم و به نوعی پیشگام این صنعت در دنیا محسوب می‌شود.

کودکان و بزرگسالان با اتصال تکه‌های این بازی به هم اشیایی مانند هواپیما، ماشین، ساختمان یا ربات درست می‌کنند. این قطعات را می‌توان دوباره جدا کرد و برای ساختن چیزهای دیگر از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه این مطلب با لگو و تاثیر آن در دقت و تمرکز کودکان، نوجوانان یا حتی بزرگسالان آشنا ‌می‌شویم.

 

بازی لگو و تاثیر آن در رشد کودکان

بازی با اسباب‌بازی فقط به معنای لذت بردن از اوقات فراغت نیست. معمولا هنگامی که کودکی را در حال بازی با یک اسباب‌بازی مانند وسایل ساختنی می‌بینیم به جنبه آموزشی آن توجه نمی‌کنیم. ما فقط کودک را در حال بازی با تکه‌های خانه‌سازی و دیگر اسباب‌بازی‌ها می‌بینیم. باید بدانید که لگو هم مثل بازی های فکری بیش از یک سرگرمی است. این بازی در رشد ذهنی کودک تاثیر مستقیم دارد، خلاقیت کودکان را افزایش می‌دهد و حتی باعث ایجاد ویژگی‌هایی مانند اعتماد به نفس می‌شود.

 

فواید لگو برای کودکان

بازی‌کردن شغل کودکان است و هنگامی که کودک از این شغل خود لذت می‌برد کار خود را بهتر انجام می‌دهد. بچه‌ها به طور غریزی این توانایی را دارند که روش‌های جدید استفاده از اسباب‌بازی‌ها را بیابند. Lego نه‌تنها باعث برانگیخته شدن حس کنجکاوی کودکان می‌شود بلکه فواید زیادی برای آن‌ها دارد. اگر به دنبال یک فعالیت یا بازی مفید برای فرزندانتان هستید باید فعالیتی را برای او در نظر بگیرید که به رشد مغز، بهبودی رابطه چشم و دست و همچنین یادگیری مهارت تجزیه‌وتحلیل و مهارت‌های دیگر به کودک کمک کند. اسباب‌بازی‌های آموزشی زیادی وجود دارند که لگو یکی از آن‌هاست.

 


بازی lego چطور به افزایش خلاقیت کمک می‌کند

همان‌قدر که تمرین فیزیکی برای رشد جسمی کودک مهم است تمرین ذهنی نیز برای تقویت مغز کودک اهمیت بسیاری دارد. بازی Lego باعث توسعه و رشد مهارت‌های جدید در کودک مانند مهارت حل مساله، درک مسائل نیمه‌پیچیده و مهارت‌های مثل تشخیص فاصله‌ها، نگاه به موضوعات از زاویه دیگر، ایجاد هماهنگی بین حرکت دست و چشم و تصور اجسام در ذهن می‌شود.

استفاده از اشیا سه‌بعدی به ذهن کودک این امکان را می‌دهد که از قبل برنامه‌ریزی کنند و برای درست قراردادن قطعات در کنار هم چاره بیاندیشند. 90 درصد مغز کودک تا پنج‌سالگی رشد می‌کند و بر اساس واقعیت‌های علمی هر چه بیشتر از مغز استفاده شود بیشتر تقویت می‌شود و ذهن قوی‌تر می‌شود.

 

حرکت به جلو و تسلیم نشدن

اولین فایده بازی Lego‌ تقویت مهارت حرکتی کودک است که باعث می‌شود کودک کارهای پیچیده‌تر را راحت‌تر و در زمان کم‌تر انجام دهد. از مهم‌ترین تاثیرات این بازی در کودکان می‌توان به افزایش پشتکار اشاره کرد. کودکان بسیار سرسخت هستند و به‌سادگی تسلیم نمی‌شوند. لگو و بازی‌های ساختنی زمینه مناسبی برای توسعه این ویژگی شخصیتی مهم در کودک فراهم می‌کنند که در تمامی مراحل زندگی کودک تاثیرگذار است.

 

مهارت حل مساله و اعتمادبه‌نفس

هنگامی که کودک قطعات مختلف را کنار هم می‌چیند و با آن‌ها ساختمان یا چیزهای دیگر می‌سازد احساس موفقیت در او ایجاد می‌شود. به یاد داشته باشید که در این فعالیت درست یا غلط معنا ندارد و این کار برای خلاقیت ذهن عالی است. حل مساله مهارتی است که هر شخصی در دنیا باید آن را در خود تقویت کند و زمان یادگیری این مهارت از دوره خردسالی شروع می‌شود. این نوع بازی فعالیت‌های زیادی را دربرمی‌گیرد که باعث یادگیری این مهارت می‌شود.

تاثیرات این بازی‌ در خلق‌وخوی فرزندان شما

بسیاری از عادت‌های ما، نحوه تفکر و نحوه عمل ما به دوران کودکی ما برمی‌گردد. در ابتدای دوره کودکی بسیاری از عادت‌های خوب و بد در ما شکل می‌گیرند. به همین دلیل است که آموزش عادت‌های خوب و درست فکر کردن به کودک امری حیاتی است. راه‌های گوناگونی برای انجام این کار وجود دارد که خرید لگو یا دیگر بازی‌های ساختنی و استفاده از آن‌ها بدون شک گامی مثبت در این راستا است. این بازی‌ها همچنین فعالیت‌های لذت‌بخشی هستند که باعث رشد مناسب مغز می‌شوند.

برخی از مزایای بازی کودکان با این اسباب بازی ساختنی جذاب، عبارتند از:

 • بهبود رابطه چشم و دست
 • رشد مهارت تجسم فضایی
 • پشتکار و صبوری
 • تقویت مهارت‌های حرکتی
 • مهارت حل مساله
 • دستیابی به حس موفقیت
 • یادگیری برنامه‌ریزی
 • فراگیری کار تیمی هنگام بازی با دیگران
 • افزایش خلاقیت و کنجکاوی
 • افزایش دقت و تمرکز
 • اعتماد به نفس
 • سرگرم شدن کودک

در بازی با وسایل ساختنی مثل‌ کودک چیزهای زیادی یاد می‌گیرد که به‌مرور زمان به آن‌ها اضافه می‌شود. بازی‌های ساختنی ممکن است فقط یک اسباب‌بازی به نظر برسند اما چیزی بیشتر از سرگرمی را ارائه می‌دهند.

بازی جذابی که حتی برای بزرگسالان هم مناسب است!

بازی Lego یک بازی سرگرم‌‌کننده است که حتی بزرگسالان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. بسیاری از افراد بالغ برای لذت بردن از این بازی لذت‌بخش، لگوهای پیچیده‌تری را انتخاب می‌کنند. وقتی که کودک هستیم مهارت‌های زیادی را از این بازی‌ فرا می‌گیریم و در بزرگسالی نیز می‌توانیم از آن‌ برای بهبود بخشیدن مغز و تقویت آن و حتی پیشگیری از بیماری‌های مانند آلزایمر استفاده کنیم.

بازی‌های ساختنی و Lego‌ راه خوبی برای تمرین دادن مغز هستند. این به‌اصطلاح "اسباب‌بازی ساختنی" می‌تواند روی طرز نگرش ما و دیدگاه ما نسبت به مسائل تاثیر بگذارد.شما میتوانید انواع لگوهای جذاب رو از سایت فروشگاه اینترنتی بازالاین تهیه کنید.

 

تاثیر در زاویه دید بزرگسالان

توانایی نگاه به مسائل از زوایای متفاوت به دلایل بسیاری دارای اهمیت است. هنگام مشاجره مهم است که از دیدگاه شخص مقابل آگاه باشید. همچنین بررسی مشکلات از دیگر جنبه‌ها دارای اهمیت است. به خاطر تطبیق‌پذیر بودن قطعات، بازی‌کننده مجبور است خارج از چهارچوب فکر کند. اگر سازه مورد نظرمان به یک روش درست نمی‌شود راه دیگری وجود دارد؛ شاید یکی از خانه‌ها در جای مناسب نیست.

زندگی هم همین‌طور است. گاهی راهی که برای حل مشکل در پیش گرفته‌ایم مبهم است، باید از زاویه دیگری مسئله را دید. این بازی‌ به مغز شما یاد می‌دهد که به مسائل دید متفاوت داشته باشد و فقط به یک طرف قضیه نگاه نکنید چرا که زندگی چند وجهی است.

 

افزایش خلاقیت در بزرگسالان

بازی‌های ساختنی مانند Lego‌ به روش‌های گوناگونی خلاقیت شما را بهبود می‌بخشند. اول از همه اینکه به شما کمک می‌کند که خارج از چهارچوب فکر کنید. زیرا این بازی‌ راهکار خاص و از پیش تعیین‌شده‌ای پیش پای شما نگذاشته است و انتخاب سازه با خودتان است. این یعنی اینکه شما آزادید که ساختن سازه‌های بزرگ را تصور کنید و دلیلی برای محدودیت وجود ندارد. زیرا در حالت عادی شما فقط توسط ذهن خودتان محدود شده‌اید و خلاقیت در چنین مواقعی شکوفا می‌شود.

دوم اینکه هر چقدر خلاقیتتان بالا برود انجام این کار برای شما ساده‌تر می‌شود. هر چقدر از خلاقیت خود بیشتر استفاده کنید، آن را بیشتر توسعه می‌دهید. لگو مغز شما را به بهترین شکل تمرین می‌دهد و بزرگ‌ترین مزیتی که به همراه دارد، افزایش خلاقیت است.

لگو؛ بازی مفید برای همه سنین

ساختنی یا هر اسباب‌بازی ساختنی برای کودکان بسیار مفید است. این بازی‌ها باعث ایجاد خلاقیت و اعتماد به نفس و افزایش هوش جنبشی در کودکان می‌شوند. کودکان هنگام بازی‌ با لگو مهارت‌های جدیدی یاد می‌گیرند، مانند قدرت حل مساله، درک اجسام سه‌بعدی و تجسم آن‌ها، تسلیم نشدن و بردباری. خرید این محصول و بازی با آن کودک را به برنامه‌ریزی تشویق می‌کند و او را مجبور به تفکر و یافتن راهی برای ساختن آن می‌کند.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که این بازی‌ فقط برای کودکان است که تفکر نادرستی است. درست است که بچه‌ها به کمک بازی‌های ساختنی‌ مهارت‌های زیادی یاد می‌گیرند اما بزرگسالان هم به وسیله آن می‌توانند مهارت‌های ذهنی خود را توسعه دهند و امکان ساخت‌وساز در مقیاس وسیع و سازه‌های پیچیده با استفاده از این بازی برای بزرگسالان هم وجود دارد.

تا
تومان
از
تومان
 • مشاهده بر اساس :