بررسی هوش در انسان


بررسی هوش در انسان

 

بررسی هوش در انسان؛ چگونه هوش ما جهان هستی را متحول کرد؟


هوش یکی از مهم‌ترین فرایندهای روانی انسان است که تاثیر بسیار زیادی در زندگی هر فرد دارد. بسیاری از دانشمندان همواره به دنبال کشف ساختار و بررسی هوش در انسان هستند تا ببینند این فرایند روانی دقیقا چیست و چه مواردی در مقدار آن تاثیرگذار هستند. هوش انواع مختلفی دارد که یکی از مشهورترین آن‌ها هوش هیجانی است. باید اشاره کرد که هوش یک ویژگی انتسابی نیست و می‌توان با برخی تمرین‌ها آن را به‌راحتی افزایش داد. در این مطلب با هوش، انواع آن + بهترین روش‌های افزایش آن آشنا می‌شوید.


بررسی هوش در انسان؛ مطالعه‌ای برای درک بهتر این فرایند روانی

 

همان‌طور که اشاره شد، هوش یک فرایند روانی است و به همین خاطر افراد نمی‌توانند آن را مشاهده کنند. به همین خاطر تعریف این فرایند روانی برای انسان‌ها بسیار دشوار است و بسیاری از آن‌ها هوش را با خرید یا عقل اشتباه می‌گیرند. درصورتی‌که هوش ترکیبی از استعدادها و مهارت‌های ذهنی  افراد است که به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار کنند و مشکلات و امور روزانه خود را پشت سر بگذرانند. به همین خاطر هوش در زندگی انسان‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد و عموما انسان‌های موفق، دارای ضریب هوشی بالایی هستند.

با بررسی هوش در انسان می‌توان به نکات بسیار جالبی درباره این فرایند روانی دست پیدا کرد که یکی از آن‌ها، روش‌های ایده‌آل اکتساب هوش است. برای مثال شما با بررسی هوش در انسان متوجه می‌شود که چرا برخی انسان‌ها هوش بالاتری دارند. از جمله استعدادهای اکتسابی که در میزان هوش تاثیرگذار هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانش‌های فردی مانند ریاضی، امکان صحبت به زبان‌های دیگر و علوم کامپیوتر
 • قدرت برنامه‌ریزی
 • خلاقیت
 • مهارت حل مسئله
 • سرعت یادگیری بالا

همان‌طور که اشاره شد، هوش یک ویژگی اکتسابی است اما باید توجه داشت که برخی ویژگی‌ها مانند عوامل موروثی و فیزیولوژیکی نیز در میزان هوش افراد تاثیرگذار هستند. این عوامل جزو عوامل انتسابی به‌شمار می‌آیند و به همین خاطر افراد در داشتن یا نداشتن آن‌ها نقشی ندارند. برای مثال دانشمندان در بررسی هوش در انسان به این نتیجه رسیده‌اند که جغرافیا ارتباط مستقیمی با میزان هوش افراد دارد.

هوش هیجانی؛ این هوش مرموز و پرکاربرد!

 

هوش یا همان IQ نشان‌دهنده ترکیب مهارت‌ها و استعدادهایی است که یک انسان آن‌ها را بلد است. حال هوش هیجانی یا EQ نیز به قابلیت استفاده انسان‌ها از این استعدادها و مهارت‌ها گفته می‌شود. این استعدادها تنوع بسیار بالایی دارند و افراد برای استفاده از آن‌ها باید بتوانند خود و محیط اطرافشان را درک کنند تا بتوانند با چالش‌های پیش روی خود در زندگی مقابله کنند.

درواقع هوش هیجانی اهمیت بسیار بیشتری از هوش دارد. چرا که افراد بدون این نوع هوش نمی‌توانند از استعدادها و مهارت‌های خود در زندگی استفاده کنند. احتمالا تابه‌حال با افراد زیادی مواجه شده‌اید که ادعا می‌کنند هوش بسیار بالایی دارند اما نتوانسته‌اند در زندگی از این هوش خود استفاده کنند. در واقع این افراد EQ پایینی داشته‌اند و نمی‌توانستند محیط پیرامون و اطرافیان خود را درک و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند.

 

چگونه هوش هیجانی را تقویت کنیم؟

 

همان‌طور که عنوان شد، هوش یک فرایند روانی اکتسابی است و افراد می‌توانند به‌راحتی آن را تقویت کنند. در واقع در بررسی هوش در انسان این نکته اثبات شده است که انسان‌ها با انجام برخی تمرینات می‌توانند میزان هوش خود را افزایش دهند و آن‌ را تقویت نمایند. روش‌های زیادی برای تقویت هوش هیجانی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انعطاف در برابر مشکلات پیش روی
 • در برابر تمام مشکلات و شرایط زندگی مثبت‌اندیش باشید
 • انجام مطالعه به‌صورت مستمر
 • شناسایی احساسات فردی و توجه به آن‌ها
 • صحبت با اعضای خانواده یا دوستان نزدیک خود درباره احساساتشان
 • کمک‌کردن به دیگران برای افزایش درک احساسات خود
 •  

کنترل هوش هیجانی؛ از مهم‌ترین مولفه‌های بررسی هوش در انسان

 

یکی از مهم‌ترین مولفه‌های بررسی هوش در انسان، امکان کنترل هوش هیجانی است. چرا که برخلاف باور بسیاری از افراد، هوش هیجانی بالا می‌تواند باعث بروز مشکلات بسیار زیادی در زندگی انسان‌ها شود. برای مثال برخی کودکان که دارای هوش هیجانی بسیار بالایی هستند، در بسیاری از موارد در کنترل احساسات خود دچار مشکل هستند و نمی‌توانند احساساتشان را به‌خوبی بروز دهند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود اگر دارای هوش هیجانی یا EQ بالایی هستید، آن را با استفاده از تمرینات مختلف کنترل کنید.

سه روش جالب برای افزایش هوش

 

روش‌های زیادی برای افزایش هوش وجود دارد که افراد بسته به شرایط و علاقه خود می‌توانند این روش‌ها را انتخاب کنند. از میان این روش‌ها، 3 روش برای افزایش هوش محبوبیت و کارایی بسیار زیادی دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به انجام بازی‌های فکری، حل پازل یا معما و درست‌کردن لگو اشاره کرد. هر یک از این روش‌ها می‌تواند به‌مرورزمان هوش افراد را افزایش دهد. باید اشاره کرد که سطح این 3 روش برای افزایش هوش به سن افراد بستگی دارد. با این سه روش آشنا می‌شویم.

 

انجام بازی‌های فکری

 

انجام بازی‌های فکری یکی از روش‌های ایده‌آل برای افزایش هوش است. افراد بسته به سن خود می‌توانند این بازی‌ها را برای افزایش هوش خود انجام دهند. برای مثال بازی مونوپولی می‌تواند IQ و EQ شما را به‌خوبی افزایش دهد. چرا که بسیاری از فرایندهای روانی مغز در این نوع بازی‌ها درگیر می‌شود.

 

حل معما؛ روشی عالی برای افزایش هوش

 

حل کردن معما یا پازل یکی دیگر از 3 روش برای افزایش هوش در افراد است. افراد با حل کردن معماها و پازل‌ها به معنی واقعی کلمه از ذهن خود کار می‌کشند و آن را درگیر می‌کنند. یکی از جذاب‌ترین تاثیرات حل پازل، افزایش مهارت حل مشکل است. در واقع شما با حل پازل این مهارت خود را تقویت می‌کنید و در نهایت هوش شما نیز تقویت می‌شود.

 

درست‌کردن لگو برای افزایش هوش

 

لگوها از جذاب‌ترین و بهترین اسباب‌بازی‌ها هستند که برای کودکان و بزرگ‌سالان تولید می‌شوند. درست‌کردن لگو بسیاری از مهارت‌ها و استعدادهای ذهنی مانند حل مشکل، علم ریاضی و تقسیم منابع را درگیر می‌کند و به همین خاطر گزینه‌ای ایده‌آل برای افزایش هوش است.

 

افزایش تمرکز از طریق تقویت هوش

 

انسان‌ها برای یادگیری مهارت‌های جدید یا حل مشکلات به تمرکز نیاز دارند. در واقع بدون جمع‌کردن کامل حواس نمی‌توان هیچ یک از این امور را انجام داد. روش‌های زیادی برای افزایش تمرکز وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ورزش و مدیتیشن اشاره کرد اما یکی از بهترین انواع این روش‌ها، تقویت هوش است. افراد باهوش عموما قدرت تمرکز بسیار بالایی دارند و می‌توانند به‌راحتی روی انواع موضوعات تمرکز کنند. درواقع با تقویت هوش، قدرت برنامه‌ریزی و تجزیه‌وتحلیل شما افزایش پیدا می‌کند و در نهایت شما می‌توانید در هر لحظه، روی یک موضوع تمرکز کنید. این امر در انواع مقالات بررسی هوش در انسان به اثبات رسیده است.

 

بررسی هوش در انسان؛ عاملی که به انسان‌ها برتری بخشید

 

برتری نوع بشر به بسیاری از رقبای خود مانند میمون‌ها و دیگر حیوانات، ارتباط مستقیمی با هوش آن‌ها دارد. در واقع این هوش انسان‌ها بود که توانست آن‌ها را به مالک کل کره زمین تبدیل کند. فرآیند بررسی هوش در انسان مولفه‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها هوش هیجانی است. هوش انواع مختلفی دارد که EQ از مهم‌ترین آن‌ها می‌باشد. چرا که تنها با هوش هیجانی می‌توان به‌صورت اصولی از هوش یا IQ استفاده مفید کرد.

 

بازی‌های فکری؛ از راه‌های بالابردن هوش

در بررسی هوش در انسان، بازی‌های فکری همواره یکی از بهترین راهکارها برای بالابردن هوش افراد بوده‌اند. چرا که این بازی‌ها بسیاری از مهارت‌های ذهن افراد را درگیر می‌کنند. برای مثال در بازی‌های فکری شما باید مشکلات پیش روی خود را حل کنید و برنامه‌ریزی مناسبی برای حرکات بعدی خود یا بازیکنان دیگر داشته باشید. همچنین باید اشاره کرد که در هنگام انجام بازی‌های فکری، شما با دیگر بازیکنان تعامل دارید و این امر می‌تواند منجر به افزایش هوش هیجانی شما نیز شود.

 

تگ ها